AEK β΄- ΧΑΝΙΑ 0-1 Σπουδαία νίκη (ΒΙΝΤΕΟ)

Το γκόλ για τα Χανιά το πέτυχε ο Μπουτσάκης 49′, μετά από σέντρα του Τσέλιου ενώ ο Μάναλης έχασε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 78′.

Η ΑΕΚ Β ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Παρρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλές στιγμές, ειδικά με τον Ζίνι που έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Με την απόδραση από το Σεραφείδειο τα Χανιά, που είχαν και δοκάρι σε παραλίγο αυτογκόλ του Ντάικο, έφτασαν τους 20 βαθμούς και μπήκαν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας

Στο πρώτο μισό του αγώνα αισθητή ήταν η έλλειψη δημιουργίας και ότι καλό ..προήλθε από στημένες φάσεις

Στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Ναζίμ η μπάλα κυκλοφορούσε πιό σωστά στον χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων τα Χανιά και να δημιουργήσουν περισσότερες φάσεις μπροστά στην εστία του Γκίνη.

Για την ομάδα των Χανίων μετρήσαμε 12 τελικές προσπάθειες εκ των οποίων οι 10 ήταν κλασικές ευκαιρίες για γκόλ . Κάπου εκει πρέπει να επικεντρωθεί η τεχνική ηγεσία της ομάδαςγιατί σε εκτός έδρας ειδικά παιχνίδια όταν δεν είσαι αποτελεσματικός στα τελειώματα των φάσεων θα το πληρώσεις

To φιλμ του αγώνα:

5′ Κεφαλιά του Γκολφίνου, μπλόκαρε ο Καλογεράκης
10′ Μακρινό σουτ του Μπουρσέλη, μπλόκαρε ο Γκίνης εύκολα
12′ Σουτ του Μάναλη, άουτ η μπάλα
20′ Ο Μπουρσέλης μπήκε απο τα αριστερά, έκανε την σέντρα, ψηλά αουτ
25′ Απίστευτη επέμβαση Γκίνη. Συρτή μπαλιά του Μπουρσέλη για τον Μάναλη, με τη μία το σουτ του Έλληνα επιθετικού, έδιωξε ο πορτιέρο της ΑΕΚ Β’
34′ Σέντρα-σουτ του Παρρά, αουτ η μπάλα
41′ ΔΟΚΑΡΙ για τα Χανιά. Παραλίγο αυτογκόλ ο Ντάικο που σημάδεψε στη συμβολή των δοκών του Γκίνη
45+2 Αποβολή για Παρρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα
49′ ΓΚΟΛ 0-1 τα Χανιά. Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης συνδυάστηκαν, κεφαλιά του τελευταίου, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Γκίνης
50′ Ο Μάναλης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει καλά την φάση
53′ Ο Ζίνι “χόρεψε” την αντίπαλη άμυνα, έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκολφίνο αλλά ο Μπάτζιος ήταν πάνω στη γραμμή και έδιωξε σωτήρια
63′ Νέα ευκαιρία με τον Ζίνι, τον σταμάτησε ο Καλογεράκης
72′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Κόλα να πλασάρει άουτ εξ επαφής
78′ Χαμένο πέναλτι του Μάναλη, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Ντάικο. Eντυπωσιακή επέμβαση του Γκίνη
84′ Σουτ του Μάναλη, μπλόκαρε ο Γκίνης

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Ντάικο, Τρούμπουλος, Παρράς, Κ. Σταμούλης, Γερολέμου, Σαμπανάτζοβιτς (55′ Ρουκουνάκης), Μπότος (81′ Σπυριδάκης), Ευθ. Χριστόπουλος (66′ Σκόνδρας), Γκολφίνος, Ζίνι.

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81′ Μαρτσάκης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά (46′ Ναζίμ), Μπουτσάκης (56′ Λεμονής), Τσέλιος, Μπουρσέλης (67′ Κόλα), Μανουσάκης (81′ Ζέκχοφ), Μάναλης.